Wednesday, March 8, 2017

نگاهي به موقعيت رژيم ايران در تحولات سال جديد!نگاهي به موقعيت رژيم ايران 

در تحولات سال جديد!

عبدالرحمن مهابادي.نويسنده و تحليلگر سياسي

اخيرا شاهد تحرک سیاسی چشمگیری در منطقه خاورمیانه هستیم. همه از جانب رژيم ايران و هم از جانب كشورهاي ديگر. فصل‌مشترک فعالیتهاي كشورها، منزوی کردن رژیم ایران و سد بستن در برابر دخالتهای جنگ‌افروزانه و تروریستی آن در کشورهای منطقه است كه از حمايت امريكا برخوردار است. کمیته چهارجانبه «مداخله ایران در امور داخلی کشورهای منطقه» که با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، فعال شده است روز پنجشنبه (14بهمن) با حضور وزیران خارجه بحرین، مصر، امارات و عربستان به اضافه دبیرکل اتحادیه عرب در ابوظبی تشکیل جلسه داد و د‌ر بیانیه پایانی خود تصریح کرد که رژیم ایران قطعنامه 2216 شورای امنیت درباره یمن را که بر ممنوعیت واردات سلاح تأکید دارد، نقض کرده است.

اما در مقابل، فعاليتهاي هر دو باند خامنه‌اي و روحاني برخلاف ظاهر تهاجمي آن، يك اقدام تدافعي در دوران جديدي است كه از مدتي قبل شروع شده است.

روز سه‌شنبه 19بهمن، علی خامنه‌ای که از هنگام انتخاب رئیس‌جمهور آمریکا (در روز 18آبان)، در برابر این تحول سکوت کرده بود، به صحنه آمد و در یک سخنرانی، مطالبی را ظاهراً در پاسخ به اظهارات ترامپ بیان کرد. اما تنها با احتیاط تمام و بدون آن که در رابطه با رئیس‌جمهور جدید دست از پا خطا کند، یک اظهارنظر توییتی او را كه جنبه رسمي هم نداشت دستاویز قرار داد. دونالد ترامپ  در حساب تویتر خود نوشته بود: «(رژیم) ایران باید ممنون آمریکا باشد که چنین توافق بدی (برجام) را امضا کرده است». وافزوده بود: «آنها متوجه و قدردان نیستند که پرزیدنت اوباما تا چه اندازه با آنان مهربان بوده؛ من نیستم».
متعاقبا خامنه‌اي كه تاكنون  از برجام جز تشديد جنگ جناح‌هاي و اوج گرفتن فضاي اعتراضات مردمي عليه اين رژيم نصيبي نبرده است، در روز 23 بهمن ماه در دیدار با نخست‌وزیر سوئد گفت: «انتظار می‌رود به‌نحوی عمل کنید که توافقات (اتمي) صرفاً بر روی کاغذ باقی نماند» كه اين حرف چيزي جز پهن كردن كيسه گدايي بيش نيست. اين اقدام خامنه‌ای در حالي است كه وي قبلا بارها گفته بود: «بنده… تا به‌حال در جزئیات مذاکرات (هسته‌یی) دخالت نکرده‌ام و از این پس هم دخالت نخواهم کرد».
در يك اقدام ديگر، حسن روحانی روز چهارشنبه (27بهمن) طی یک سفر یک روزه عازم عمان و کویت شد. وي در فرودگاه مهرآباد گفت: «شرایطی (را) که در عراق و سوریه وجود دارد، به‌خصوص در یمن… برای پایان دادن به خونریزیها بررسی خواهیم کرد». وي افزود: «اگر هم سوءتفاهمی باشد با مذاکره حل و فصل (می‌شود) ». اين اظهارات روحاني قبل از هر چيز ترس و وحشت رژيم را از دوران جديد نشان مي‌دهد. زيرا تا قبل از آن. روي حضور نيروهاي سپاه پاسداران خود در اين كشورها تاكيد مي‌كرد و از ”مذاكره” براي حل و فصل مسائل دم نمي‌زد.
از طرف دیگر شاهد تحولات پیاپی مهمی در منطقه هستیم که معنای «استراتژیک» این سفر را نمایان می‌سازد:
تنش در روابط میان رژیم و روسیه یکی از این تحولات است و رسانه‌های حکومتی نگرانی زیادی از فاصله گرفتن مسکو از رژیم بارز کرده‌اند. سفر پاسدار قاسم سليماني به روسيه نيز كه بنابه نامگذاري اسم وي در ليست تروريستي ممنوع مي‌باشد در همين رابطه است.
رسانه‌های باند رفسنجانی - روحانی نیز بدگمانی و ناراحتی خود را از تغيير سیاست مسکو در سوریه به زیان رژیم پنهان نمی‌کنند: «نگرانی آن است که با هزینه‌های فراوانی که ایران در زمین سوریه انجام داده، … مبادا تحولات به شکلی رقم بخورد که… روس‌ها با دیگر بازیگران طرف مقابل، پارچه را تن‌خور خود ببرند و دوخت بزنند، که در این صورت بازی دو سر باخت برای ما رقم خواهد خورد(سایت حکومتی تدبیر ـ26بهمن).
همه این نشانه‌ها حاکی از آن است که رژيم ملاها از هر نظر در موقعيت ضعيف‌تري از گذشته قرار گرفته و در ماههاي آتي نيز بر آن افزوده خواهد شد. به‌خصوص كه مدتي قبل هاشمي رفسنجاني، مردم شماره 2 اين رژيم كه در واقع وزنه تعادل اين رژيم بود مرد و اكنون هر دو جناح از فقدان وي بسيار متضرر شده‌اند.
اگر تحولات منطقه‌یی را طی یکي دو ماه گذشته در کنار هم قرار دهیم، معنای «استراتژیک» اين تحركات به خوبي در اين عبارت نمايان مي‌شود كه رژيم حاكم بر ايران بعداز سركشيدن جام زهر اتمي اكنون رو به سركشيدن جام زهر ديگري دارد كه مي‌تواند سرنوشت اين رژيم را بالكل دگرگون نمايد. برخي علل و علائم چنين وضعيتي را مي‌تواند در موارد زير خلاصه نمود:
ـ خروج اوباما از صحنه سیاست و مواضع سخت دولت جدید آمریکا در برابر رژیم آخوندی
ـ فاصله گرفتن روسیه از رژیم پس از اشغال حلب
ـ نزدیکی روسیه به ترکیه و عربستان سعودی
ـ حضور نظامی و سیاسی ترکیه در صحنه سوریه
این تحولات حاکی از آن است که رژیم آخوندی در آستانه حذف ناگزیر از سوریه و متعاقباً از سایر مناطق نفوذ خود در منطقه قرار گرفته، به این ترتیب زهر منطقه‌یی، هم‌چون زهر اتمی و برجام دیگر در برابر خامنه اي قرار گرفته است كه خامنه اي را در برابر يك دو راهي قرار داده كه هر دو مسير يعني دست كشيدن از دخالتهايش در منطقه و يا ادامه سياست هاي كنوني،  براي خامنه اي و رژيمش مرگ آور است.
@m_abdorrahman
***

No comments:

Post a Comment