Tuesday, September 29, 2020

کولبری در ایران یعنی کسب نان به قیمت جان!

 

کولبری در ایران یعنی کسب نان به قیمت جان!

نگاهی به شرایط سخت زندگی کولبران کرد در ایران تحت حاکمیت رژیم آخوندی

به قلم عبدالرحمن گورکی

صبح روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه ۹۸ نماینده کردستان در شورای عالی استان‌ها در مورد وضعیت وخیم کولبران بویژه زنان کولبر اعتراف کرد و گفت: « با زنان و دخترانی مواجه هستیم که مجبورند در نقش یک مرد یا پسر ظاهر شوند تا به صف طولانی کولبران بپیوندند….. هر روز شاهد شنیدن خبرهای تکان دهنده از مرگ کولبران به دلایل مختلف هستیم. ….برخی از نوجوانان به جای پدر از کار افتاده‌شان نان آور خانواده هستند، اما در شیب تند کوهستان سقوط کرده و در زیر خروارها برف و بهمن آرزوهایشان ابدی می‌شود».

جاويد رحمان گزارشگر ويژه ايران در گزارش سال 2019خود به سازمان ملل در موردكولبران ايران مينويسد: «گزارشگر ویژه همچنان عمیقا نگران استمرار استفاده بیش از حد از زور و قتل های غیرقانونی کولبر  های مرزی است که اغلب در استان های فقیر کردستان ، کرمانشاه ، سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی سکونت دارند. بسیاری از آنها کالاهای خود را در پشت خود، پیاده، یا با اسب یا قاطر، در شرایط سخت و اغلب بدون در اختیار داشتن مجوز کار، حمل و نقل می کنند. این افراد که در اقلیم کردستان کار می کنند، اغلب از مسیرهای آلوده به مین های خاکی دارای خطر جدی جراحت یا مرگ استفاده میکنند. تخمین زده می شود که سالانه 84000 از کولبران (حاملان بار با ملیت کرد) از این گذرگاه ها عبور میکنند. براساس اطلاعات دریافتی ، 75 تن از کولبران مرزی در سال 2018 کشته و 177 نفر زخمی شدند. در میان آنها ، 42 نفر قربانی تیراندازی مستقیم توسط نیروهای امنیتی بودند و 66 نفر از آنها پس از تعقیب توسط نیروهای امنیتی از کوه سقوط کردند. در مجموع 14 نفر جان خود را یا پای خود را در اثر سرما از دست دادند و 4 نفر دیگر در اثر انفجار مین زخمی شدند. بنا به گزارشات در شش ماه نخست سال 2019 ، حداقل 42 کولبر مرزی کشته و 74 زخمی گزارش شده‌اند».

در چنين شرايطي سایت حکومتی خبرآنلاین طی گزارشی نوشته است:«هلاله امینی نماینده کردستان در شورای عالی استان‌ها در جلسه اين شورا گفت: امیدوارم مطلبی که در این جایگاه به عنوان نماینده مردم در شورای عالی استان‌ها قرائت می‌شود به قول معروف آب در هاون کوبیدن نباشد و از این تریبون و جایگاه صدای مردم استان کردستان که مردمی مهمان‌نواز و خونگرم هستند، به سمع و نظر مسئولان کشور برسد.

وی با بیان این که این مطلبی که می‌گویم نه متن احساسی است و نه انشاء بلکه این واقعیت زندگی کولبرانی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده‌ی اقتصادی در مناطق مرزی از روی ناچاری و دریافت دستمزد ناچیز اقدام به حمل کالا می‌کنند، افزود: این کولبران در سردی و تاریکی هوا برای گرفتن دستمزد کیلومترها راه را در مسیرهای صعب العبور کوهستانی طی می‌کنند و به کاربردن لفظ قاچاقچی به جای کولبر را از جانب برخی‌ها شایسته نمی‌دانیم چرا که کولبر یعنی قربانی؛ به گونه‌ای که نان، دام مرگ آنها شده است و جانشان را برای نان به حراج می‌گذارند.

وی با بیان این که وضعیت کولبران هر روز مبهم‌تر از دیروز و بیمناک‌تر از آینده است، گفت: هر روز شاهد شنیدن خبرهای تکان دهنده از مرگ کولبران به دلایل مختلف هستیم.

امینی ادامه داد: برخی از نوجوانان به جای پدر از کار افتاده‌شان نان آور خانواده هستند، اما در شیب تند کوهستان سقوط کرده و در زیر خروارها برف و بهمن آرزوهایشان ابدی می‌شود.

وی با بیان این که «کاک احمد» کولبری است که به خاطر سرمازدگی هنگام حمل بار همه انگشتان دستش را قطع می‌کنند، گفت: کولبر دیگری در ارتفاعات تته tata    سقوط می‌کند و اکنون قطع نخاع شده و تنها می‌تواند مژه‌های خود را تکان دهد. یک لحظه تصور کنیم که اگر به ما خبر دهند که باید همه انگشتان دستمان را قطع کنند و یا این که برای همیشه در خانه زمین گیر شویم، چه حسی به ما دست می‌دهد؟ حتی به زبان آوردن این جملات دردناک است اما این نمونه‌ی صدها کولبری است که زندگی‌شان را به حراج گذاشته‌اند تا چشم خانواده‌هایشان به سفره دیگری نباشد.

نماینده مردم کردستان در شورای عالی استان‌ها، در ادامه گفت: باعث تاسف است که بگویم با دختران و زنانی مواجه هستیم که مجبورند در نقش یک مرد یا پسر ظاهر شوند تا به صف طولانی کولبران بپیوندند.

وی افزود: کولبری در ردیف سخت‌ترین شغل‌ها است که ریشه در فقر مطلق، نابرابری و توزیع ناعادلانه ثروت و امکانات در کشور دارد و کولبران در مناطق مرزی با خطرات بسیاری مواجه‌اند و به همین دلیل شاید بیمه می‌توانست کمی از دغدغه‌های آنان را برای آینده خود و خانواده‌هایشان کم کند، اما مسئولان می‌گویند چون کولبری شغل پایدار نیست، به عنوان شغل اصلی تلقی نمی‌شود. پس آینده فرزندان یتیم و افراد قطع عضو چه می‌شود؟

امینی در ادامه با بیان این که در سایر استان‌ها کارخانه‌های کوچک و بزرگ برای اشتغال ایجاد شده اما کردستان هیچ سهمی از این سرمایه‌گذاری‌های بزرگ بخصوص در مناطق مرزی، ندارد گفت: در حال حاضر نه تنها در شهرستان‌های مرزی بلکه جوانان بیکار تحصیلکرده‌ای که همه دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا هستند از شهرهایی همچون سنندج و غیره راهی مناطق مرزی شده و با کولبری امرار معاش می‌کنند.

وی با بیان این که در تمام سال به علت وجود مراکز خرید ارزان قیمت جاذبه‌های گردشگری این استان مملو از میهمانان و مسافران است اما متاسفانه جاده‌های دسترسی به شهرستان‌های این استان وضعیت نامناسب دارند اظهار کرد: جاده مریوان ـ سنندج اگرچه یکی از راه‌های ترانزیتی است، اما کیفیت متناسب با این حجم تردد را ندارد و مشکلاتی را ایجاد می‌کند و این در حالی است که حتی یک ریال از درآمد مرز بین‌المللی باشماق مریوان به صورت مستقیم در استان کردستان هزینه نمی‌شود.

امینی با بیان این که شهرداری‌های استان کردستان در آستانه ورشکستگی قرار دارند گفت: حتی اگر درصد ناچیزی از محل درآمدهای مرزی به شهرداری‌های استان اختصاص یابد بسیاری از مشکلات شهرها رفع می‌شود.

وی افزود: وزیر فرهنگ و ارشاد عنوان کرده که مریوان را به عنوان پایتخت تئاتر خیابانی خاورمیانه معرفی می‌کند که امیدواریم این مهم هر چه سریعتر محقق شود. هم‌چنین درخواست کردستانی‌ها این است که برای ثبت جهانی اورامان hawraman زیر نظر سازمان یونسکو اقدام شود

مقاومت ایران بارها طی بیانیه ها و موضعگیریهایی تاکید کردند که  مردم زحمتکش وتحت ستم ایران وکسبه خرده پا بویژه زنان و کودکان در مناطق مرزی در حالی به کولبری میپردازند که به اذعان مقامات رژیم، سرنخ قاچاق كلان در كشور در دست خامنه ای و سپاه پاسداران و دیگر دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی رژیم آخوندی است و به اذعان مقامات خود رژیم حجم آنها در سال به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.

همچنین قتل و کشتار این زحمکشان نیز به اذعان معاون وزارت کشور آخوند روحانی ، به فرمان نیروی انتظامی و شورای امنیت رژیم صورت می‌گیرد، اعترافی که نشان میدهد آخوند روحانی و دار و دسته و کابینه او مانند باند خامنه‌ای دستشان تا مرفق به خون کولبران زحمتکش آلوده است.

مقاومت ایران ستمی که بر کولبران زحمت کش ایران روا میشود و رژیم حاکم و دستگاه نظامی  آن بجای حمایت از آنان و حل مشکلاتشان  مستمرا آنها را به قتل میرسانند محکوم کرده و از مردم غیور و آزاده كردستان و دیگر شهرهای ایران خواسته است که به حمایت از كولبران زحمتكش برخیزند. و از مجامع بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر و حقوق کارگران و زحمتکشان نیز خواستار محکومیت قاطع رژیم آخوندی به‌خاطر جنایاتش در حق زحمتکشان ایرانی شده است.

 No comments:

Post a Comment